Xena, wojowniczka z mroczną przeszłością, postanawia odkupić swe winy. Dołącza do niej bard z małego miasteczka, Gabrielle. Razem przemierzają starożytny świat i walczą o większe dobro przeciwko bezwzględnym władcom i bogom. Dołącz do nas w tej epickiej przygodzie, gdzie fantasja miesza się z komedią i dramatem.
Serial

Xena: Wojownicza Księżniczka to serial telewizyjny, produkowany od 1995 do 2001 roku. Jest to tak zwany spin-off serialu Hercules: The Legendary Journeys i został wyprodukowany przez Sama Raimi i Roberta Taperta.

Serial ukazuje nowozelandzką aktorkę Lucy Lawless jako Xenę, byłego „warlorda”, który pod wpływem Herculesa zauważa swoje błędy i rusza w drogę, by czynić dobro i walczyć o lepszą sprawę. Towarzyszy jej Gabriela, bardka, a później królowa Amazonek, która jest najlepszą przyjaciółką i tak zwaną soulmate dla Xeny. Ich podróże początkowo obejmują tylko Grecję, jednak zapuszczają się także w inne rejony świata, jak Norwegia, Anglia, Japonia, Syberia, Chiny i Indie.

W serialu ważnym czynnikiem są religijne, mitologiczne i duchowe aspekty życia. Wiele późniejszych epizodów opiera się na aspektach chrześcijańskich czy hinduskich, podczas gdy inne, skupiają się na bogach i mitologii greckiej: bogowie tacy jak Ares, Afrodyta czy Hades są częstymi gośćmi serialu. Pojawiają się w nim także historyczne postacie, takie jak Juliusz Cezar, czy Kleopatra.

Ważnym elementem serialu jest subtext, czyli związek Gabrieli i Xeny. Fani lubią w nich widzieć parę, kogoś więcej niż dwójkę przyjaciółek. Xena i Gabriela zbliżyły się do siebie na tyle i tyle razem przeżyły, że według teorii subtextu, zakochały się w sobie (co zresztą twórcy serialu wielokrotnie podkreślają w odcinkach)

Brygada pracująca nad serialem była zmienna, część z niej odeszła z planu, by pracować nad „Władcą Pierścieni”. Serial był wielokrotnie nominowany do różnych nagród, wygrał nagrodę Emmy, a Joseph LoDuca, autor ścieżki dźwiękowej, był nominowany do wielu nagród za swoje kompozycje.

Jeśli miałabym w kilku słowach opisać Xenę: Wojowniczą Księżniczkę, byłyby to „adventure, passion, danger”. Serial jest wypełniony akcją po brzegi, cały czas coś się dzieje, wiele odcinków jest dramatycznych, wiele komediowych.

Xena jest serialem wyjątkowym, posiadające rzesze zagorzałych fanów, nazywających siebie Xenitami. Pomimo wielu lat od zakończenia produkcji, fani wiernie trzymają się Xeny, a wraz z powtórkami odcinków, przybywają nowi. I oby było nas najwięcej!