WELCOME MESSAGE

Xena, wojowniczka z mroczną przeszłością, postanawia odkupić swe winy. Dołącza do niej bard zmałego miasteczka, Gabrielle. Razem przemierzają starożytny świat i walczą o większe dobro przeciwko bezwzględnym władcom i bogom. Dołącz do nas w tej epickiej przygodzie, gdzie fantasja miesza się z komedią i dramatem.

LAST ARTICLES

Gabrielle fantazjuje o byciu wspaniałą wojowniczką. Xena widząc, jak igra z bronią, nie jest zadowolona. Gabrielle prosi Xenę, by nauczyła ją posługiwać się mieczem, najwyraźniej jest rozmowa, którą już kilka razy przeprowadziły. I Xena ponownie odmawia. Xena mówi Gabrielle, że nie rozumie, że jeśli wyciągnie się miecz, trzeba być przygotowanym na jego użycie. Gabrielle, ctwierdzi, że nie chce nauczyć się zabijać, tylko walczyć po to, by przeżyć.

Xena mówi jej o zasadach przetrwania: „Numer jeden: jeśli możesz uciec, uciekaj. Numer dwa: jeśli nie możesz uciec, poddaj się, a potem uciekaj. Numer trzy: jeśli jest ich więcej, spraw by walczyli sami ze sobą. Numer cztery: użyj swojej gadki.

Chwilę później zostają zaatakowane przez bandytów. Podczas walki z nimi Xena traci miecz, który podnosi Gabrielle. Xena musi przyjść jej na ratunek, gdy zamierzają ją zaatakować. Gdy walka się kończy, widzimy dwóch zakapturzonych mężczyzn obserwujących z runa. Są pod wrażeniem, ale nie z Xeną. Podziwiają Gabrielle, która nie użyła miecza. Morfeusz będzie zadowolony, mówi jeden z nich.

Xena i Gabrielle jadą do miasta. Gabrielle, wciąż zmartwiona ich kłótnią, odchodzi, rzekomo w celu znalezienia zapasów, podczas gdy Xena szuka lokalnego kupca: potrzebuje nowego kamienia do ostrzenia. Przedsiębiorca jest zainteresowany Gabrielle, a kiedy Xena pyta, gdzie powinna zgłosić zabicie zbójnika, wydaje się, że odczuwa ulgę, gdy Xena potwierdza, że ​​to nie Gabrielle go zabiła. Zanim Xena zdąży go zapytać, do sklepu wchodzi ślepy staruszek, Elkton. Chce nową uzdę dla swojego konia, ale kupiec odmawia, pomimo nalegań Elktona, że ​​nie jest już mistykiem. Xena, obrażona postawą handlowca, kupuje uzdę, a gdy opuszcza sklep, umieszcza go w miejscu, w którym może go znaleźć Elkton.

Tymczasem Gabrielle znajduje sklep zbrojmistrza i sprawdza towary. Mężczyzna wydaje się zaskoczony, widząc ją: mówi jej, że powinna się ukrywać, chyba że nie ma powodu, by bać się Morfeusza. Gabrielle nie może wymyślić żadnego powodu, by bać się boga snów. Mistrz miecza zakłada natychmiast, że jest wojownikiem i przechodzi do trybu sprzedawcy. Gabrielle, mile połechtana, udaje wojowniczkę, ostatecznie kupując sztylet do piersi, który Xena natychmiast konfiskuje. W mieście jest zamieszanie – wszyscy ludzie uciekają do swoich domów, ryglują drzwi i zasłaniają okna.

Trzej wojownicy atakują Xenę. Łatwo z nimi zwycięża, ale kiedy już uciekają, znika też Gabriellee. Bardzo zła Xena przesłuchuje przedsiębiorcę. Wszystko, co może jej powiedzieć, to to, że w każde przesilenie, mistycy Morfeusza zstępują z góry i zabierają młodą dziewczynę … która nigdy więcej nie jest widziana. Xena poszukuje Elktona, pamiętając, że jest byłym mistykiem.

Manus, Kapłan Morfeusza, wyjaśnia Gabrielle, że została wybrana na oblubienicę Morfeusza. Aby udowodnić, że jest godna, będzie musiała stawić czoła serii wyzwań, z których każda będzie walką na śmierć. Jeśli przeżyje, stanie się oblubienicą boga.

Od Elktona, Xena uczy się drogi mistyków: że Gabrielle została wybrana ze względu na jej niewinność krwi, fakt, że nigdy nie zabiła. Wyzwania mają na celu skłonienie jej do podjęcia muecza i zabicia… a kiedy to zrobi, zostanie poświęcona Morfeuszowi.

Xena prosi Elktona, aby powiedział jej, gdzie może znaleźć Gabrielle, ale Elkton mówi jej, że jest sytuacja jest beznadziejna: świątynia jest dobrze strzeżona i do czasu, gdy ona będzie walczyć, Gabrielle będzie martwa. Elkton ujawnia swoją proroczą wizję kobiety wojownika z mroczną przeszłością, która może walczyć w na drodze snu, aby pokonać Morfeusza. Xena zgadza się spróbować. Elkton pokazuje jej sposób podróżowania drogą snu, mistyczną podróżą przez jej własny umysł, która, jeśli się uda, przyniesie jej ciało do świątyni Morfeusza. Jeśli się nie powiedzie, umrze.

Wchodząc na ścieżkę snu, Xena znajduje się w ciemności. Jest otoczona przez wojowników skandujących jej imię. Protestuje, że zostawiła to życie za sobą. Xena spotyka mężczyznę, który twierdzi, że jest jedną z jej ofiar. Pojawiają się inne postacie, wszyscy wieśniacy zabici przez armię Xeny, wszyscy oskarżają ją o zbrodnie. Jeden z nich podaje jej miecz. Zabij nas, mówi jej, a inni powtarzają to jak śpiew. Xena bierze miecz i rozbija go na ziemi, mówiąc Morfeuszowi, że to nie zadziała. Że używa przeszłości Xeny, która od dawna nie żyje. Ludzie znikają. Manus wie, że Xena weszła na ścieżkę snu. Wysyła wojowników w poszukiwaniu Elktona i Xeny.

Pierwsze wyzwanie Gabrielle: wręczają jej miecz i pokazują jej drzwi za którymi musi znaleźć drogę do końca przejścia. Znajdzie tam dwóch mężczyzn próbujących ją powstrzymać. Przejście jest zawieszone na muślinowej tkaninie, co oznacza, że ​​Gabrielle i wszyscy inni widzą tylko cienie. Pamiętając rady Xeny, Gabrielle oszukuje dwóch wojowników, by się nawzajem zlikwidowali. Zdała egzamin i wraca do więzienia, gdzie zasypia. Gabrielle spotyka Xenę w swoich snach i Xena jest w stanie ją ostrzec, by nie zabijała. Gabrielle chce wiedzieć, jaki jest plan B. Xena mówi jej, żeby użyła tego, w czym jest dobra, aby dać Xenie czas.

Gabrielle zostaje obudzona przez Manusa, który każe jej przygotować się do następnego wyzwania. Próbuje go zatrzymać, ale Manus jest świadomy tego, co robi Xena. Zapewnia Gabrielle, że ma wojowników szukających jej ciała: umrze, zanim dotrze do świątyni. Wojownicy Manusa włamują się do chaty Elktona. Zarówno ciało mistyka, jak i ciało Xeny zniknęły. Kontynuują poszukiwania. Drugie wyzwanie Gabrielle: Ponownie otrzymuje miecz, ale odrzuca go natychmiast. Zabijanie nie wchodzi w grę. W tajemniczej jaskini zostaje zaatakowana przez trzech wojowników.

Gabrielle zdaje sobie sprawę, że może być w stanie napuścić ich na siebie. Mówi wojownikom, że zabije ich pojedynczo: najpierw tego, który jest najlepszy z nich. To skłania ich do walki ze sobą, aby sprawdzić, który z nich jest najlepszy. Po raz kolejny przeżywa, ale teraz Manus zdaje sobie sprawę, że Gabrielle wie, że nie wolno jej zabijać. „Kolejne wyzwanie”, mówi jej, „nie będzie miało opcji. Bierzesz życie oferowane ci, albo umierasz”. W fragmencie snów Xena zostaje skonfrontowana z pierwszym mężczyzną, którego zabiła, a także z ostatnim. Kpią z niej ze świadomością, że Gabrielle zabije.. Xena nie daje się sprowokować. Rozpoznając wreszcie, że jest w swoim umyśle, wypędza zjawy siłą woli.

Idąc dalej, znajduje drzwi opisane przez Elktona. Teraz Xena musi dosłownie skonfrontować swoją własną ciemną stronę. „Nie możesz przejść przez te drzwi, dopóki nie zdobędziesz klucza”, drwi z niej Mroczna Xena. Kusi Xenę przeszłością, mówiąc, że bycie dobrym nie może trwać wiecznie. Xena w to nie wierzy. „Przez cały ten senny świat byłem konfrontowana z ludźmi, których zabiłam w przeszłości i nie mogłam się zmusić do ich ponownego zabicia … To znaczy, że w końcu mogę zabić CIEBIE”. Walczą, ale Mroczna Xena wydaje się fizycznie silniejsza. Tymczasem wojownicy Manusa znaleźli miejsce, w którym Elkton pilnuje ciała Xeny. Przygotowują się do zabicia jej. Trzecie wyzwanie Gabrieli: znajduje się w korytarzu z poruszającą się ścianą zaostrzonych palików, zmuszając ją do udania się w stronę zbrojnego wojownika. Może albo zabić wojownika, albo zginąć między kolcami i jego mieczem. Gabrielle jest bliska paniki. Przed nią jest miecz na ziemi, ale wie, że nie może go użyć.

Dark Xena szydzi ze swojej rywalki. Xena zaczyna rozumieć: gdyby nie jej ciemna strona, nie byłaby wojownikiem, którym teraz jest. Niezależnie od tego, czy jej się to podoba, czy nie, wszystko zawdzięcza mrokom swojej przeszłości. Ale może kontrolować swoją ciemną stronę. W końcu wyrywając się z przejścia z pasażu snów, Xena pojawia się w świątyni, gotowa do walki. W samą porę, by uratować Gabrielle. Manus, zdesperowany, by się ocalić, nakazuje swoim wojownikom, aby je zabili. Gabrielle rzuca Xenie miecz, a Xena pokonuje wojowników, podczas gdy Gabby unieszkodliwia Manusa. Później miejscowi wieśniacy wyrażają swoją wdzięczność Xenie za uczynienie doliny bezpieczną.

Elkton zostaje przywrócony na stanowisko głównego kapłana mistyków, a Morfeusz przywraca mu wzrok. Elkton mówi Xenie, że jeśli kiedykolwiek będzie w okolicy, jest mile widziana. Świeżo po konfrontacji z przeszłymi zbrodniami oferta przyjaźni wiele dla niej znaczy. Tymczasem Gabrielle zmieniła zdanie na temat chęci nauki miecza.</