WELCOME MESSAGE

Xena, wojowniczka z mroczną przeszłością, postanawia odkupić swe winy. Dołącza do niej bard zmałego miasteczka, Gabrielle. Razem przemierzają starożytny świat i walczą o większe dobro przeciwko bezwzględnym władcom i bogom. Dołącz do nas w tej epickiej przygodzie, gdzie fantasja miesza się z komedią i dramatem.

LAST ARTICLES

W spokojnej dolinie, w której osadnicy wspłonie budują nową stodołę, opryszki pod dowództwem złego Cycnusa atakują wieśniaków na rydwanach, niszcząc owoce ich pracy. Xena podjeżdża w samą porę, aby uratować młodego chłopca spod walącej się konstrukcji.

W odwecie za ocalenie życia chłopca, Sphaerus, syn Cycnusa i przywódca opryszków, godzi ją strzałą, po czym odjeżdża. Darius, ojciec młodego chłopca, pielęgnuje ranę Xeny i nalega, aby została z nim i jego dziećmi, aż dojdzie do siebie.

Następnego dnia Gabrielle spotyka Sphaerusa i nie zdając sobie sprawy z tego, co się stało, ujawnia tożsamość kobiety wojownika.

Później Darius i inni mieszkańcy miasta spotykają się ze Sphaerusem, aby uzgodnić zawieszenie broni, choć żaden z mieszkańców miasta nie wie, że Cycnus wydał synowi rozkaz zabicia ich wszystkich. Podejrzewając najgorsze, Xena nalega na towarzyszenie Dariusowi na spotkaniu, chociaż odkłada swój sprzęt wojownika i ubiera – nie bez oporów – sukienkę należącą do jego zmarłej żony.

Ukryci bandyci Sphaerusa są gotiwi rozpocząć atak, jednak Xena odkrywa ich kryjówkę i rozpoczyna zaciekłą walkę. Zaskoczeni mieszczanie uciekają, a Sphaerus, zaczynając kwestionować okrutny plan swego ojca, nakazuje swoim ludziom, by nie szli za nimi.

Obawiając się zemsty Sphaerusa, Darius przygotowuje się do ucieczki, zanim warlord wróci. Xena stara się go przekonać, by został i walczył, ale kiedy Darius odmawia, bierze swą wojowniczy rynsztunek i przysięga kontynuować walkę. W tym samym czasie, Cycnus, oskarżając swojego syna o tchórzostwo, prowadzi bandytów w ostatnim ataku rydwanów na Xenę i mieszkańców miasta.

Wysyłając Gabrielle naprzód, by działała jak wabik, Xena, używając swoich zdolności, wyrzuca warlordów z ich rydwanów, by zmierzyć się z nimi używając miecza i czakramu. Widząc jej odwagę i to, że Darius wrócił, by jej pomóc, Sphaerus kieruje swój miecz przeciwko swojemu ojcu, przysięgając, że zabijanie musi się skończyć.

W końcu Xena zabija Cycnusa, który zamierza zabić syna za zdradę. Sphaerus obiecuje wtedy, że wieśniacy mogą żyć w pokoju, a Xena i Gabrielle żegnają się ze swoimi nowymi przyjaciółmi z wioski przed kontynuowaniem podróży.

Xena, odjeżdżając, zastanawia się, jak by to było osiąść gdzieś na stałe – Darius i jego dzieci wywarli na niej nostalgiczne wrażenie straty czegoś ulotnego.</